Acasă / Sport / Dinamo, împotriva Barcelonei în Liga Campionilor
Sport

Dinamo, împotriva Barcelonei în Liga Campionilor

26 iunie 2026
Dinamo, împotriva Barcelonei în Liga Campionilor

Conform As.ro: Campioana româniei, Dinamo București, înfruntă giganții europei în liga campionilor

Campioana României la handbal masculin, Dinamo București, și-a aflat adversarele pentru viitorul sezon al celei mai prestigioase competiții intercluburi, Liga Campionilor. Destinul a plasat formația bucureșteană într-o grupă extrem de dificilă, alături de campioana en titre, Barcelona, și de puternica formație a Franței, Montpellier.

Tragere infernală în Grupa E

Într-o zi plină de emoții pentru suporterii dinamoviști, CS Dinamo București a fost repartizată în Grupa E a noului format al Ligii Campionilor la handbal masculin. Alături de gigantul spaniol, FC Barcelona, și de echipa franceză, Montpellier, campioana României va trebui să demonstreze încă o dată forța și determinarea sa pe scena europeană.

Sezonul viitor al Ligii Campionilor se anunță a fi unul de foc pentru Dinamo, care va trebui să facă față unor adversari cu palmares impresionant. FC Barcelona, o forță dominantă în handbalul european, este principala favorită la câștigarea competiției an de an. Montpellier, o altă echipă cu tradiție și valoare, reprezintă un obstacol serios, având în palmares, de asemenea, succese importante în Liga Campionilor.

Formatul competiției a fost modificat, iar echipele vor juca într-un sistem mai apropiat de cel al competițiilor pe puncte. Acest lucru înseamnă că fiecare meci va conta enorm în economia calificării în fazele superioare. Antrenorii și jucătorii dinamoviști au acum sarcina de a pregăti temeinic fiecare confruntare, știind că potențialul adversarilor este unul de top.

Obiectivul calificării, o luptă pe multiple fronturi

Obiect

Sursa: As.ro

Articole similare